NAŠ jabolčni sok!

V torek, 13. 10. 2020, smo se z 2. razredom odpravili na naravoslovni dan v Dravograd. Zadali smo si cilj, da bomo sami stisnili jabolka in z lastnim delom proizvedli jabolčni sok. V nekoliko meglenem in hladnem jutru smo z velikim elanom pričeli s pobiranjem jabolk. Ker je bila večina že pobrana, nismo imeli veliko dela in tako smo lahko pričeli s postopkom “prešanja sladkega mošta” (jabolčnika). Tamkajšnji gospodar nam je pomagal z razlago postopka, demonstracijo in sprotnimi napotki pri proizvodnji. Oprali smo jabolka, jih dostavili do stiskalnice in pričeli z mletjem ter na koncu tudi z izstiskom jabolk. Pritekel je sok, pokušnja le tega in sladek nasmeh na obrazu. Na svoj končni proizvod smo bili zelo ponosni. Gospodar je nadaljeval s prešanjem, mi pa smo med tem časom raziskali bližnjo okolico. Odpravili smo se “čez mostiček v gozdiček” in našli pravšnjo malo “gozdno igralnico”. Tam smo opazovali gozd v vsej svoji jesenski lepoti. Z barvnim listjem, vejicami, storžki … smo ustvarili tudi prav posebno “gozdno umetnino – zbirko narave”. Ob vsem tem pa smo si seveda vzeli tudi nekaj časa za sproščeno gozdno igrarijo.

Pot nas je vodila naprej do ogleda “Starega gradu” in lovske koče (“Grajske bajte”) . Slišali smo za kar nekaj znamenitosti, najbolj navdušilo pa nas je novo znanje o zaščitenem Divjem petelinu, ki se nahaja na najvišjem vrhu Dravograda – Košenjaku. Čakala nas je še peka kostanja in izdelava košaric zanj. Zakurili smo ogenj in popolnoma sami poskrbeli za dobro pečeno jesensko poslastico. Ker nas je že nekoliko zeblo, smo se posladkali na toplem, manjkal pa ni niti naš sveže stisnjen sladki jabolčni sok. Ker je mesec oktober povezan tudi z bučami in otrokom vedno bolj priljubljenim dnevom čarovnic, smo si za konec pričarali še prav posebno “strašljivo” vzdušje v prostoru, ki je bil temu primerno okrašen. Izrezovali smo buče, se ob tem zabavali in prepevali jesenke pesmi. Na koncu smo buče tudi prižgali, ugasnili luči in jih zadovoljno opazovali. Za vse naše aktivnosti in ideje o tem, kaj bi še lahko počeli, je bilo čisto premalo časa, saj nas je na dovozu že čakal šolski prevoz. Poslovili smo se, vsakega pa je v rokah spremljala “kanglica” NAŠEGA sladkega jabolčnega soka!

Pa “na zdravje”! 🙂

Tjaša Matičko, 2. razred